Steklina
Kaj je steklina?
Steklina je smrtna bolezen toplokrvnih živali, ki se s slino okužene živali prenaša na drugo žival ali človeka. Povzročitelj je virus, ki prizadene osrednji živčni sistem.
Kdo jo prenaša?
Glede na izvor okužbe ločimo:
- gozdno (silvatično) steklino, ki jo prenašajo divje živali, v našem okolju zlasti lisice, pogosto pa tudi srnjad, kune, divje svinje,… ;
- mestno (urbano) steklino, ker jo prenašajo domače živali, predvsem psi in mačke. Okužijo pa se lahko tudi druge: govedo, konji, ovce, zajci, svinje, zelo redko perutnina.
Okužimo se lahko
- z ugrizom okužene ali stekle živali,
- pri kontaktu poškodovane kože ali sluznic (oči, usta, nos) s slino okužene ali stekle živali,
- preko opraskanine,
- preko sluznice dihal v votlinah s številnimi okuženimi netopirji,
- pri laboratorijskem delu.
Kako poteka okužba?
Okužena žival izloča virus stekline s slino že nekaj dni pred začetkom bolezni, zato se lahko okužimo tudi od navidezno še zdrave živali. Če takšna žival ugrizne drugo žival ali človeka, virus nekaj časa (dni, tednov ali mesecev) na mestu poškodbe obmiruje. Nato potuje po perifernih živcih v možgane, kjer povzroči poškodbo živčnih celic. Po določenem času se virus vrne na periferijo in se nekaj dni pred smrtjo pojavi v slini. Po okužbi z virusom stekline preteče do pojava bolezni pri živali 10-60 dni, lahko pa tudi več. Bolezen traja 1-7 dni in se konča s smrtjo.
Kakšni so znaki stekline pri živali?
GOZDNE ŽIVALI so plahe in se izogibajo človeka in naseljenih krajev. Stekla žival pa izgubi plahost, sredi dneva se lahko pojavi v naselju, je napadalna, zaradi paralize okončin se težje premika (najprej se pojavi paraliza zadnjih okončin), zaradi težav pri požiranju se pretirano slini, iz ust ji visi jezik, lahko zavijajoče laja. Pri DOMAČI ŽIVALI posumimo na steklino, če naglo spremeni svoje vsakdanje obnašanje. Postane lahko napadalna, nemirna ali pa pretirano umirjena. Žival izgubi apetit in besno grize ali požira različne predmete, kot so les, kamenje. Prav tako se prične pretirano sliniti, ima naježeno dlako, pojavljati se pričnejo paralize mišic okončin.
Pojavnost v Sloveniji:
Leta 1988, ko je Slovenija pričela s peroralnim cepljenjem lisic prosti steklini, je bilo ugotovljenih 1.067 primerov stekline. Po uvedbi letalskega polaganja vab je število pojavov bolezni drastično upadlo.
V letih 2008 in 2009 je število primerov ponovno naraslo, predvsem zaradi visoke pojavnosti stekline na Hrvaškem, kjer zaenkrat še ne izvajajo peroralnega cepljenja lisic.
Zatiranje stekline pri psih:
Mesojede domače živali (pes, mačka) so možni prenašalci stekline na ljudi. Kar 99% vseh ugotovljenih primerov stekline po svetu pri ljudeh je posledica ugrizov psov.
Zato je preventivno izvajanje ukrepov, kot je npr. obvezno cepljenje psov proti steklini, velikega pomena v boju zoper steklino.
Zatiranje stekline pri lisicah:
Peroralno cepljenje lisic proti steklini predstavlja edino učinkovito metodo zatiranja stekline pri divjih živali. Z izvajanjem te metode je večina zahodno evropskih držav steklino že izkoreninila.
V Sloveniji se peroralno cepljenje lisic izvaja že od leta 1988. Od leta 1995 se vabe polagajo s pomočjo letal. Letno se izvajata dve akciji cepljenja lisic – spomladanska in jesenska.
Kako se pred steklino varujemo?
- Ne božajte divjih in potepuških živali.
- Domače pse in mačke mora veterinar redno cepiti proti steklini.
- Domačim živalim ne dovolite, da se nenadzorovano gibljejo.
- Zunaj bivališča mora biti pes z gospodarjem, na vrvici in z nagobčnikom.
- Pri stiku domače živali z divjo ali sumljivo, mora lastnik žival takoj izolirati in obvestiti veterinarsko postajo.
- Zelo pomemben je reden in organiziran odstrel ter cepljenje lisic z nastavljanjem vab.
- Ne dotikajte se nastavljenih vab za lisice!
- Ne dotikajte se trupel živali, pač pa obvestite pristojno veterinarsko postajo!
- Trupla živali lahko odira le oseba, ki je proti steklini cepljena, primerno zavarovana (obleka, rokavice, maska) in usposobljena za to delo, brez poškodb na glavi in rokah.
- Seznanite otroke z nevarnostjo stekline, naučite jih pravilnega odnosa do živali.
Brezplačni nasveti
ANESTEZIJA
Za opravljane veterinarskih posegov ali preiskav je pogosto potrebna sedacija … Preberi več »Sterilizacija in Kastracija
Sterilizacija psice je poseg s katerim trajno preprečimo gonitvene cikle … Preberi več »Piometra
Piometra je gnojno vnetje maternice, ki se najpogosteje pojavlja pri … Preberi več »