Praskanje pri psu
Pomlad je čas, ko imajo psi največ težav s kožo. Te se največkrat na zunaj kažejo z nevzdržnim praskanjem in posledičnimi poškodbami na koži, ki so lahko zelo obsežne in nevarne za infekcijo. V 80% primerov so vzrok takemu praskanju bolhe in klopi. Bolhe se najraje zadržujejo v okolici repa, po trebuhu in po glavi, kjer jih tako najlažje vidimo, najdemo pa lahko tudi njihove iztrebke, ki so črne barve in jih lastniki psov pogosto zamenjajo za umazanijo. Zadnje čase se pri velikem številu psov pojavlja celo alergija na boljšji pik. Taki psi se praskajo še bolj intenzivno in si povzročijo žive rane. Ko takemu psu odpravimo bolhe ostane mesto pika srbeče še tri tedne. Poleg srbeža pa so bolhe tudi prenašalke pasje trakulje, tako da je njihovo redno odpravljanje vsestransko koristno za našega psa. Tudi klopi so tako kot pri ljudeh tudi pri psih zelo nevarni prenašalci različnih bolezni. Bolhe in klope lahko uspešno zatiramo z insekticidnimi ampulami, ki jih damo psu vsak mesec ali vsake dva meseca (odvisno od okolja in družbe psa) in se jih kupi v vsaki veterinarski ambulanti. Naslednji najpogostejši vzrok praskanja so različne alergije. Nekatere se pojavljajo samo v določenem letnem času (največkrat spomladi). To so alergije na cvetni prah številnih rastlin, ki cvetijo v tem letnem času. Nekatere vrste alergij pa se pojavljajo čez celo leto, to pa so npr. alergija na hrano, sintetično ležišče, prah, sobne rastline in podobno. Pri alergijah je praskanje lahko enakomerno po celem telesu, zelo pogosto pa se pri takih psih razvije vnetje sluhovodov (pes se močno praska po ušesih in stresa z glavo). Lastniki psov večkrat opazijo, da se njihov pes grize po boku ali vozi po zadnjici. Temu je skoraj vedno vzrok vnetje paranalnih mešičkov (ležijo ob analni odprtini). Ti se lahko vnamejo zaradi nezadostnega praznenja, različnih vnetij v zadnjem delu črevesja ali kot posledica alergije. Takemu psu je potrebno očistiti in razkužiti rane od grizenja in izprati paranalne mešičke z razkužilom, zelo pomembno pa je, da odpravimo vzrok zaradi katerega je prišlo do vnetja. Odkar se zaradi cepljenja lisic proti steklini njihovo število spet rahlo povečuje, se v njihovi populaciji precej razširja garjavost, ki se ob stiku lisice s psom lahko prenese tudi nanj. Obstaja več vrst garij, med njimi so lisičje še posebej trdovratne. Značilna mesta, ker se naselijo so uhlji, spodnji stranski deli tačk in zadnji del hrbta. Spremembe so brezdlačne, koža je rahlo zadebelela, temna in prhljajasta ter zelo srbi. Tudi proti garjam obstajajo učinkovita veterinarska zdravila, zelo pomembno pa je, da se začne z zdravljenjem čimprej.
Omenili smo le najpogostejše vzroke praskanja, obstaja pa jih še zelo veliko med katerimi so lahko bolezni notranjih organov, hormonske motnje, avtoimune bolezni, nenazadnje pa tudi psihični vzroki oz. praskanje zaradi dolgočasja, vzbujanja pozornosti ali živčnosti. Predvsem je zelo pomembno, da psom redno odpravljamo bolhe in klope. Poleg tega moramo psu nuditi čimboljše življenske pogoje, se z njim veliko ukvarjati in tako bomo hitro opazili vsako spremembo v njegovem obnašanju ter ustrezno ukrepali.
Brezplačni nasveti
ANESTEZIJA
Za opravljane veterinarskih posegov ali preiskav je pogosto potrebna sedacija … Preberi več »Sterilizacija in Kastracija
Sterilizacija psice je poseg s katerim trajno preprečimo gonitvene cikle … Preberi več »Steklina
Kaj je steklina? Steklina je smrtna bolezen toplokrvnih živali, ki … Preberi več »